آموزش سنگشور لباس جین در منزل

خلاصه

جین یک کلمه‌ فرانسوی و به معنی آبی، و نوعی از پارچه است که برای اولین بار در تهیه لباس ملوانان مورد استفاده قرار گرفت. این نوع لباس کم کم در میان مردم دنیا رواج پیدا کرد و به یکی از محبوب ترین انواع پوشاک تبدیل شد. امروزه، سنگشور کردن لباس جین یکی از روش ‌های ایجاد تنوع در این مدل بوده و از محبوبیت زیادی برخوردار است. شاید خبر نداشته باشید که می تو

۱۴۰۰ دوشنبه ۵ مهر
2153بازدید
آموزش سنگشور لباس جین در منزل

 

جین یک کلمه‌ فرانسوی و به معنی آبی، و نوعی از پارچه است که برای اولین بار در تهیه لباس ملوانان مورد استفاده قرار گرفت. این نوع لباس کم کم در میان مردم دنیا رواج پیدا کرد و به یکی از محبوب ترین انواع پوشاک تبدیل شد. امروزه، سنگشور کردن لباس جین یکی از روش ‌های ایجاد تنوع در این مدل بوده و از محبوبیت زیادی برخوردار است. شاید خبر نداشته باشید که می توان این کار را به آسانی در خانه انجام داد و حتی از آن کسب درآمد کرد. در این مقاله، سنگشور کردن لباس جین در منزل را به شما آموزش می دهیم.

 

خرید شلوار جین از دیزی بست

 

سنگشور کردن لباس جین در منزل


برای سنگشور کردن لباس یا اسید شویی می توان از شستن پارچه در ماشین های لباسشویی صنعتی بزرگ همراه با سنگریزه های کوچک جهت فرسوده به نظر رسیدن جین استفاده کرد. اما شما می توانید این کار را در خانه هم انجام دهید. برای این کار باید تشتی را با آب سرد پر کرده و مقداری نمک به آن اضافه کنید، سپس لباس جین را در محلول آب نمک خیس کرده، به طوری که آب روی لباس را کاملاً بپوشاند. پس از آن به مدت ۲ روز صبر کنید تا لباس در محلول آب نمک خیس بخورد، سپس با استفاده از سنگ پا یا برس قسمت ‌های مورد نظر لباس را بسایید.
پارچه جین در واقع همان پارچه کتان سفید است که به آن رنگ آبی زده شده و به همین دلیل در اثر سایش، رنگ آن از بین می ‌رود؛ بنابراین قسمت‌ های مورد نظر لباس جین را با فشار زیاد و یکنواخت، بسایید تا به رنگ دلخواه شما درآید. پارچه جین بسیار ضخیم و باکیفیت است و در اثر سایش پاره نمی ‌شود، بنابراین عمل ساییدن آن را محکم و با فشار زیاد و بدون نگرانی از آسیب رسیدن به بافت پارچه، انجام دهید.
برای اینکه سنگشور کردن لباس جین باعث زیبایی بیشتر آن شود، می ‌توانید در قسمت‌ هایی از لباس شکاف ‌هایی سطحی ایجاد کنید و سپس عمل سنگشور کردن را انجام دهید. پس از ساییدن قسمت ‌های مورد نظر از لباس جین، آن را از محلول آب نمک خارج کرده و اجازه دهید در مجاورت نور خورشید کاملاً خشک شود. پس از خشک شدن لباس، آن را در لباسشویی با آب سرد بشویید تا ظاهری طبیعی ‌تر پیدا کند.

 

نکاتی برای سنگشور کردن لباس ‌های جین

 

برای سنگشور کردن لباس جین می ‌توانید از سفید کننده‌ های اسیدی هم استفاده کنید، ولی بهتر است به جای استفاده از مواد شیمیایی از مواد طبیعی مانند نمک استفاده شود. در صورت استفاده از نمک برای سنگشور کردن لباس جین، حتماً قبل از استفاده از لباس، آن را بشویید تا نمک از بافت پارچه کاملاً شسته شود.
- بهتر است قسمت ‌های مورد نظر برای سنگشور کردن را با یک تکه صابون خیاطی یا صابون معمولی مشخص کنید.
- در صورت ایجاد شکاف در سطح لباس جین، دقت کنید که شکاف ‌ها را در نزدیکی جیب شلوار ایجاد نکنید.
- هرچه میزان پارگی ‌ها کمتر باشد، ظاهر لباس جین طبیعی ‌تر به نظر می ‌آید، بنابراین از ایجاد پارگی زیاد و سوراخ‌ های متعدد در سطح لباس خودداری کنید.
- به جای سنگ پا یا برس می ‌توانید از کاتر برای سنگشور کردن لباس جین استفاده کنید، در این صورت دیگر نیازی به محلول آب نمک نیست. قسمت ‌های مورد نظر را روی تخته یا مقوا قرار داده و سپس با کاتر برش‌ های کوچک بزنید.
- سنگشور کردن لباس جین با استفاده از سنباده نیز امکان پذیر است و با کشیدن سمباده روی لبه‌ های لباس به میزان دلخواه، می ‌توانید این کار را انجام دهید. با پهن کردن لباس جین بر روی سطحی صاف و ساییدن قسمت‌ های مورد نظر مانند ران، روی زانوها، جیب‌ های پشتی و … با کاغذ سمباده می ‌توانید عمل سنگشور کردن آن را انجام دهید.
- در هنگام سمباده کشیدن، دقت کرده و روی درز‌ها را به آرامی سمباده بکشید تا دوخت آنها باز نشود.
- قبل از سمباده کشیدن، با قرار دادن تعدادی کارت در جیب‌ های جلو و پشت لباس می ‌توانید خطوطی مانند کیف پول روی جیب ‌ها ایجاد کنید.

 

خرید شلوار جین از دیزی بست

 

سنگشور کردن با سنگ پا


برای این کار باید لباس جین را در یک سطل پر از آب سرد و نمک به مدت دو روز قرار دهید، به طوری که جین کاملاً به زیر آب فرو رفته باشد. برای سنگشور کردن، سنگ پا را با فشاری سنگین اما یکسان روی نواحی مورد نظر حرکت دهید. سپس جین را از سطل خارج کرده و در هوای خشک و در معرض آفتاب قرار دهید تا کاملاً خشک شود.
جین را با دور سرد لباسشویی شستشو دهید. شستن لباس با لباسشویی باعث ظاهر شدن تارهای کتان می شود و جلوه طبیعی تری به لباس می دهد.
برای سنگشور کردن لباس به جای سنگ پا، از برس نیز می توانید استفاده کنید. همچنین، برای سنگشور به نظر رسیدن جین می توانید به جای سفید کننده از نمک استفاده کنید. این کار جهت جلوگیری از استنشاق مواد شیمیایی می باشد.
حتی می توانید روی قسمت سنگشور شده را دوختی مانند بخیه انجام دهید و ظاهر متفاوتی به لباس خود بدهید. دقت کنید که قبل از شستشوی کامل و عاری از نمک لباس جین باید از پوشیدن آن خودداری کنید.

 

سنگشور کردن با کاتر و کاغذ سمباده


اغلب پارگی های شلوار جین در قسمت بالای زانو ایجاد می شود. بنابراین در این نواحی شکاف های عمیق ایجاد نکنید. نواحی مورد نظر خود را با گچ روی شلوار مشخص کنید. هرچه قدر میزان پارگی ها کمتر باشد شلوار جین شما ظاهر طبیعی تری خواهد داشت، چرا که شلوار جین نو با پارگی زیاد و سوراخ های متعدد کمی غیر عادی به نظر می رسد.
برای استفاده از کاتر به جای سنگ پا، باید با احتیاط عمل کنید. در این روش دیگر نیازی به آب و نمک و مراحل ذکر شده نیست. اگر به طور مستقیم، پارچه و درزهای آن را سوراخ کنید دیگر جین شما غیر قابل استفاده خواهد بود. از یک تخته خردکن و یا مقوا در زیر لباس استفاده کنید و جین را با کاتر برش دهید.
برش ها باید کوچک باشد، چند سانتی متر بالاتر هم این کار را تکرار کنید. نخ های سفید رنگ افقی، پود پارچه و نخ های عمودی آبی رنگ پارچه، تارهای لباس هستند. بنابراین روی شکاف های ایجاد شده، تارهای سفید رنگ خواهید دید. با سمباده کشیدن روی لبه ها تا میزان دلخواه می توانید این کار را تکرار کنید.
شلوار جین را به رو روی سطحی صاف قرار دهید و نواحی مورد نظر مانند ران، روی زانو، جیب های پشتی را با کاغذ سمباده بسابید. روی درزها را به آرامی سمباده بکشید تا دوخت آنها باز نشود. قبل از سمباده کشیدن می توانید تعدادی کارت در جیب های جلو و پشت شلوار قرار دهید تا خطوطی مانند کیف پول روی جیب ایجاد شود.

 

 

خرید شلوار جین از دیزی بست

 

اضافه کردن سنگ به شلوار در ماشین لباسشویی


با اضافه کردن سنگ به شلوار در ماشین لباسشویی در واقع آسیب زیاد و غیرقابل جبرانی به شلوار زده نمی ‌شود و فقط به آن حالت کهنه ‌تر طبیعی می ‌دهد. شما می‌ توانید صبر کنید که با گذر زمان شلوار جینتان حالت کهنه به خود بگیرد که این اتفاق شاید سال‌ ها به طول بیانجامد. پس بهترین و مقرون به ‌صرفه‌ترین روش این است که یک شلوار سنگشور شده با کیفیت عالی برای خود بخرید.
شلوار جین معمولی را مانند شلوارهای جین سنگشور شده در ماشین لباسشویی قرار می ‌دهند و آنها را با آب می‌ شویند. اما برای تولید شلوار جین سنگشور شده آن را با سنگ در ماشین لباسشویی قرار می ‌دهند. این کار باعث ایجاد تفاوت‌ های زیبا و در نهایت بعضی از ویژگی‌ های بسیار عالی در شلوار می ‌شود.

 

مزیت ‌های سنگشور کردن شلوار


دلیل اینکه باید شلوارهای سنگشور شده را به‌ جای شلوارهای جین معمولی انتخاب کنید چیست؟
بیشتر مردم موافق هستند که شلوارهای جین سنگشور شده نسبت به شلوارهای جین سنتی یا معمولی دارای راحتی بیشتری هستند. دلیل آن این است که وقتی شلوار با سنگ در ماشین لباسشویی سنگین قرار می‌گیرد بطور قابل‌ ملاحظه ‌ای نرم و لطیف می ‌شود.
از دیگر مزیت‌ های شلوار جین سنگشور شده این است که دیگر نگران نیستید که مثل شلوارهای معمولی رنگ شلوارتان محوشده و از بین برود، زیرا مدل این شلوارها به همین شکل است. اگر به ‌طور مداوم از این شلوارهای جین استفاده کنید می ‌بینید که مقداری محو و کمرنگ می‌شوند ولی با این تعاریف شلوارهای جین سنگشور شده نسبت به شلوارهای جین معمولی کمتر محو شده و کمرنگ می ‌شوند. به‌ دلیل اینکه این شلوارها با کمک سنگ ‌ها بطور طبیعی کمرنگ شده ‌اند، در آینده دچار رنگ ‌رفتگی شدید نمی ‌شوند.

 

خرید لباس جین

 

 

مطالب مرتبط به سایت دیزی بست :

با شلوار جین زنانه چه پیراهنی بپوشیم؟

برای کوهنوردی چه مانتویی مناسب است

کفش طبی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

 

آموزش سنگشور لباس جین در منزل

الهه عزیزی

کارشناس تولید محتوا
چطوری میتونم کمکتون کنم؟