برای کوهنوردی چه مانتویی مناسب است؟

خلاصه

کوهنوردی یکی از ورزش های مفرح است که لحظاتی آرامش بخش را برای شما به ارمغان می آورد. این ورزش به تجهیزات و پوشاک خاصی مثل کفش و کوله پشتی نیاز دارد. خصوصیات ویژه کوهنوردی باعث شده تا لباس های خاصی برای آن طراحی شود. از طرف دیگر یکی از نکات مهم در انتخاب لباس مناسب کوهنوردی توجه به فصل های سال است. در واقع برای هر یک از چهار فصل سال لباس هایی از پار

۱۴۰۰ دوشنبه ۵ مهر
4992بازدید
برای کوهنوردی چه مانتویی مناسب است؟

 

کوهنوردی یکی از ورزش های مفرح است که لحظاتی آرامش بخش را برای شما به ارمغان می آورد. این ورزش به تجهیزات و پوشاک خاصی مثل کفش و کوله پشتی نیاز دارد. خصوصیات ویژه کوهنوردی باعث شده تا لباس های خاصی برای آن طراحی شود. از طرف دیگر یکی از نکات مهم در انتخاب لباس مناسب کوهنوردی توجه به فصل های سال است. در واقع برای هر یک از چهار فصل سال لباس هایی از پارچه ها و الیاف مختلف تولید می شود. خانم های کوهنورد هم باید مانتوی مناسبی را برای این کار انتخاب کنند که راحت باشد و جلوی آزادی عمل آنها را نگیرد. اگر جزو بانوان علاقمند به کوهنوردی هستید و قصد خرید مانتوی مناسب این ورزش را دارید، پیشنهاد می کنیم نکاتی که در ادامه مقاله آمده را مطالعه کنید.

خرید مانتو از دیزی بست

 

پوشاک کوهنوردی در حالت کلی شامل سه لایه مختلف می باشد. لایه اولیه که به آن لباس زیر گفته می شود، نقش عرق گیر را دارد. این لباس ها قدری جذب هستند تا بتوانند عرق بدن را به خوبی در خود نگه دارند و مانع از چسبندگی و عرق سوز شدن دست ها و پاها شوند. لایه میانی همان لباس های عادی هستند که شما به تن می‌کنید و شامل تیشرت و شلوار و مانتو است.ل ایه نهایی لباس هایی هستند که از شما در برابر سرما، گرما و یا باران محافظت می کنند. لایه سوم می‌تواند یک کاپشن پشمی برای گرم نگه داشتن بدن در زمستان و یا یک بارانی ضد آب باشد.


در انتخاب پوشاک مناسب کوهنوردی از جمله مانتو باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 

کیفیت جنس


کوهنوردی فعالیتی است که نمی ‌توانید هنگام انجام آن هر لباسی به تن داشته باشید. کیفیت پارچه در این ورزش خیلی مهم است. ممکن است زمین بخورید یا لباستان به صخره گیر کند. در هر صورت پارچه لباس شما باید به گونه‌ ای باشد که مقاومت لازم را داشته باشد. مانتوهای کوهنوردی باید از پارچه ‌هایی با مقاومت بالا تولید شوند تا طول عمر مناسبی داشته باشند. در گذشته تنها پوشاک موجود کوهنوردی، لباس‏ هایی با الیاف طبیعی بودند. پنبه، پشم و پر از مهمترین این الیاف هستند. هر چند این الیاف خوب کار می کنند، اما اغلب مستعد جذب آب به خود هستند که در بسیاری از موارد یک امتیاز منفی است.

 

منافذ لازم برای عبور هوا


هنگام هر فعالیت ورزشی عرق می‌ کنیم و مهم است که پارچه لباس اجازه عبور هوا را بدهد. در صورتی که مانتوی کوهنوردی این ویژگی را نداشته باشد پس از تعریق، پوستتان نمدار می ‌ماند و ممکن است دچار آسیب شود. طبیعی است که هر بار کوهنوردی حدود نصف روز یا بیشتر طول می‌ کشد. برای این که در طول این زمان بتوانید راحت فعالیت کنید و پوستتان اذیت نشود مانتو کوهنوردی باید از پارچه ای تهیه شده باشد که به راحتی امکان عبور هوا را فراهم ‌کند. در نتیجه اگر تعریق هم دارید، اما عرق روی پوستتان نمی‌ ماند و احساس خستگی کمتری می‌ کنید.

 

سایز مناسب


ممکن است شما برای استفاده روزمره، مانتوهایتان را بر اساس سلیقه و مد روز خیلی بلند، گشاد، کوتاه یا هر مدل و سایز دیگری انتخاب کنید. در انتخاب مانتوی کوهنوردی علاوه بر این که باید سلیقه ‌تان را در نظر بگیرید اما راحتی شما در اولویت است. مثلاً شما با یک مانتوی شق و رق که قد بلندی هم دارد، نمی‌توانید به کوهنوردی بروید.
قد مانتوهای کوهنوردی معمولاً چند سانتی ‌متر بالای زانو است تا بتوانید به راحتی راه بروید. جنس مانتوها نیز عموماً از پارچه های نیمه کش تهیه می شود تا در تکان دادن دست و پا و حرکات مختلف بدن در حین کوهنوردی راحت باشید.


استفاده از زیپ به جای دکمه


در دوخت مانتوهای کوهنوردی بطور معمول از زیپ به جای دکمه استفاده می شود. این کار به راحتی بیشتر شما کمک می‌کند. بسیار دیده اید که اگر فعالیت زیادی انجام دهید، مخصوصاً فعالیت ورزشی، دکمه های مانتوتان باز می ‌شود یا این که حتی نخش پاره شده و می ‌افتد. زیپ مانتو کوهنوردی باعث می‌ شود به راحتی آن را بپوشید یا اگر گرمتان شده، زیپ را باز کنید. باز و بستن دکمه ‌های متعدد خودش می ‌تواند وقت تان را بگیرد یا حتی تعادل ‌تان را در حین کوهنوردی بر هم بزند.

 

یقه مناسب


یقه این مانتوها به صورت یقه ایستاده طراحی می شود تا گردن تان را بپوشاند. این طراحی یقه باعث می ‌شود بدن تان آفتاب نخورد. هم چنین دیگر نگران لباسی که زیر مانتو پوشیده اید، نیستید چون اصلاً دیده نمی ‌شود. شما می توانید زیپ را تا بالای یقه نبسته و به مقدار دلخواه باز بگذارید.

 

خرید مانتو از دیزی بست

 

ظاهر زیبا


داشتن ظاهری زیبا همیشه برای همه ما مهم است. درست است که لباس کوهنوردی لباس مهمانی نیست اما می ‌تواند در عین ساده و اسپرت بودن، زیبا هم باشد. مانتوهای کوهنوردی در رنگ های مختلف و با طراحی و دوخت های زیبا تولید می ‌شوند تا حین پوشیدن آنها حس خوبی داشته و مهم تر از همه، راحت باشید.

 

دوخت حرفه‌ای


دوخت مناسب همیشه و برای همه لباس ها مهم است. در لباس های ورزشی به این دلیل که ما تحرک بیشتری داریم کیفیت دوخت مهم تر هم هست. دوخت نامناسب و کم دوام باعث می ‌شود مانتویتان را زود کنار بگذارید. مثلاً فرض کنید هنگام بالا رفتن از کوه گام های بلندی بر می ‌دارید، اگر دوخت مانتوتان خوب نباشد برخی از قسمت های آن به راحتی پاره شده و لباس تان معیوب می ‌شود.

 

نحوه پوشیدن مانتو کوهنوردی


این که مانتو کوهنوردی تان را با چه لباس هایی ست کنید، کاملاً سلیقه ای است. پیشنهاد ما این است که با پوشیدن یک شلوار راحت با جنس مناسب، راحتی لباس تان را تکمیل کنید. برای پوشش سر هم می ‌توانید با توجه به سلیقه و اعتقاد خودتان تصمیم بگیرید. شال، روسری، توربان، مقنعه و هر آنچه به عنوان پوشش سر شناخته می ‌شود، را می توانید انتخاب نمایید. در مورد کفش و جوراب هم که حتماً می دانید مهم است که راحت باشد و در حین کوهنوردی پایتان را اذیت نکند.


شستشوی مانتوی کوهنوردی


برای شستشوی این مانتو اسپرت نیازی به انجام کار خاصی نیست. مانند دیگر لباس ها می ‌توانید این مانتو را با دست یا با ماشین لباسشویی بشویید. هماهنگی رنگ لباس ها را حین شستشو در نظر بگیرید. مثلاً مانتوی صورتی کوهنوردی را با شال مشکی نشویید زیرا ممکن است رنگ آن چرک شود. هم چنین می‌توانید از پودر یا مایع شوینده برای شستن این لباس استفاده کنید. خوب است که پس از هر بار پوشیدن این مانتو، آن را بشویید و برای کوهنوردی بعد توی کمدتان آویزان کنید

 

خرید مانتو از دیزی بست

 

 

مطالب مرتبط به سایت دیزی بست :

کفش طبی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

شال مجلسی زنانه شیک

جدول سایزبندی شلوار جین زنانه

 

برای کوهنوردی چه مانتویی مناسب است؟

الهه عزیزی

کارشناس تولید محتوا
چطوری میتونم کمکتون کنم؟