طریقه مراقبت و شستشو از لباس های پشمی

خلاصه

لباس‌ های پشمی جزو لباس‌ هایی هستند که در زمستان کاربرد زیادی دارند. در عین حال که این لباس ‌ها در زمستان کاربردی و پر استفاده هستند، نحوه شستشو و لکه بری و نگهداری از آنها به آسانی لباس ‌های نخی و الیاف مصنوعی نیست. در حقیقت، شستن لباس پشمی یکی از مشکل ترین کارهایی است که هر خانم و آقایی در طول زندگی با آن مواجه می‌ شود. گاهی اوقات لباس‌ های پشمی

۱۳۹۹ جمعه ۲۴ بهمن
959بازدید
طریقه مراقبت و شستشو از لباس های پشمی

طریقه مراقبت و شستشو از لباس های پشمی

لباس‌ های پشمی جزو لباس‌ هایی هستند که در زمستان کاربرد زیادی دارند. در عین حال که این لباس ‌ها در زمستان کاربردی و پر استفاده هستند، نحوه شستشو و لکه بری و نگهداری از آنها به آسانی لباس ‌های نخی و الیاف مصنوعی نیست. در حقیقت، شستن لباس پشمی مانند لباسهای بافت و پلیور یکی از مشکل ترین کارهایی است که هر خانم و آقایی در طول زندگی با آن مواجه می‌ شود. گاهی اوقات لباس‌ های پشمی آب می ‌روند و گاهی هم اینقدر کوچک می‌ شوند که دیگر برای شما مناسب نیستند. در مورد هر لباسی نکاتی وجود دارد که با رعایت آنها لباس عمر طولانی تری خواهد داشت و نو و سالم می ماند.

نگهداری از لباس پشمی هم به همین ترتیب است و باید نکات مربوط به مراقبت از آنها را رعایت نمایید. در این مقاله روش شستن و مراقبت از لباس پشمی را به شما آموزش خواهیم داد.

 

مراقبت و شستشو از لباس های پشمی

 

چگونه از لباس‌ های پشمی نگهداری کنید

شوینده ‌ها معمولاً با بالا بردن خاصیت قلیایی آب و همچنین افزودن قابلیت ضد باکتریایی، جرم ها و باکتری های مضر را از بین برده و باعث شستشوی بهتر می شوند. در طی فرایند شستشو ماده ‌ای به نام آلکالاین ایجاد می ‌شود که رنگ لباس‌ ها را از بین می ‌برد. اگر میزان آلکالاینی که تولید می ‌شود بالاتر از حد مجاز باشد. الیاف لباس آسیب می ‌بیند و لباس سریعتر از آنچه که تصورش را بکنید کهنه می ‌شود. برای شستشوی لباس‌ های پشمی از آب داغ استفاده نکنید. بهتر است لباس‌ های پشمی را با آب ولرم بشوئید. دمای ۳۰ درجه معمولاً دمای مناسبی برای شستشوی لباس ‌های پشمی است.

 

برای شستن لباس های پشمی باید چه شیوه ای را دنبال کرد؟

قبل از هرگونه شست و شوی لباس های پشمی توصیه می کنیم که حتماً به دستورات داده شده بر روی اتیکت لباس ها دقت کنید تا مشکلی برایتان پیش نیاید .نحوه شستن لباس های پشمی همانند نحوه نگهداری آنها بستگی به نوع پشمی دارد که شما مورد استفاده قرار می دهید .
اگر لباس پشمی که استفاده می کنید دارای بافتی ضخیم و محکم است می توانید آنها را برای شستن داخل ماشین لباس شویی قرار دهید، فقط باید دمای ماشین لباس شویی را بر روی درجه پایین قرار دهید تا لباس بعد از شست و شو گشاد نشود، علاوه بر اینکه لباس شویی را در درجه پایین قرار می دهید باید برنامه شست و شو را هم روی لباس های ظریف و حساس قرار دهید تا ماشین لباس شویی بیش از حد لباس را نشوید .
برای اینکه این لباس ها را خشک کنید توصیه می کنیم که لباس را داخل یک چوب لباسی قرار دهید تا خشک شود زیرا در غیر این صورت، اگر لباس را روی رخت آویز قرار دهید بعد از خشک شدن گشاد خواهد شد. هرگز لباس های پشمی را با دمای بالا در داخل ماشین لباس شویی قرار ندهید .
اکنون به نحوه شستن لباس های پشمی می پردازیم که دارای بافتی ظریف تر و حساس تر هستند : این گونه لباس ها را نباید در داخل ماشین لباس شویی قرار دهید، این لباس ها را حتماً باید با دست و البته با آب سرد بشویید زیرا بافت حساسی دارند و اگر با آب گرم آنها را بشویید حالت اولیه خود را از دست خواهند داد

 

 شستشوی لباس های پشمی

 

فقط در صورت نیاز لباس پشمی را بشویید

شستن بیش از اندازه لباس های پشمی باعث رسیدن آسیب جدی به الیاف لباس‌ تان می‌شود. بنابراین، تا زمانی که لباس کثیف نشده آن‌ را نشویید.

 

 

مطالب بیشتر: هشت اصل مهم برای ست کردن یقه اسکی ها

 

 

قبل از شستن، لباس پشمی را در آب خیس کنید

خیس شدن کامل لباس های پشمی معمولاً بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه انجام می‌شود. اما قبل از شروع به شستشوی اصلی مطمئن شوید که لباس‌تان به خوبی خیس شده باشد. قبل از شسشو لکه‌های موجود در لباس را برطرف کنید. این مساله سبب می شود تا لکه بر روی لباس ماندگار نشود و لباس پشمی زودتر تمیز شود. البته لباس های پشمی را خیلی چنگ نزنید، این مسأله سبب می شود لباس تان پرز دهد.

 

شستن لباس پشمی

 

از مواد شوینده مناسب برای شستن لباس پشمی استفاده کنید

هرگز از مواد سفید کننده قوی مانند وایتکس برای تمیز کردن لباس های پشمی استفاده نکنید، چرا که آسیب جدی به الیاف لباس می‌زند. بهتر است از پودر صابون و یا پودر دستی برای شستن لباس پشمی استفاده کنید. ابتدا پودر صابون را در آب گرم حل کنید، سپس مقداری آب سرد با آن مخلوط کرده و به لباس خیس شده اضافه کنید.

 

لباس های پشمی شسته شده را آویزان نکنید

لباس پشمی را بعد از شستشو هرگز آویزان نکنید. این مسأله سبب تغییر شکل لباس می‌شود. بهترین روش این است که ابتدا لباس را بر روی یک حوله تمیز قرار داده تا آب اضافی آن جذب شود و سپس آن را روی یک سطح صاف آن را پهن کنید.

 

اتو کردن لباس های پشمی

اگر نیاز بود لباس پشمی خود را اتو کنید، حتماً این کار را با اتوی بخار انجام دهید. اگر اتوی بخار در اختیار ندارید یک پارچه سفید و تمیز روی لباس پهن کرده و سپس لباس را اتو کنید. توصیه می‌شود که لباس پشمی را وقتی که خیس است اتو نکنید. اول لباس را خشک کنید و سپس نسبت به اتو کردن آن اقدام کنید.

مراقبت از لباس پشمی

 

مراقبت از لباس های پشمی

لباس های پشمی را از چوب رختی آویزان نکنید بلکه آنها را تا کرده و در کمد قرار دهید. احتمال بید زدگی در لباس های پشمی بالاست به همین دلیل نگهداری آن ها در محل خشک و در پوشش پلاستیکی توصیه می شود.

 

نکات نگهداری از لباس های پشمی

 به هنگام تعویض لباس از کشیدن آستین ها و یقه لباس خودداری کنید و با احتیاط لباس را درآورید.
- اگر لباس زنانه شما یک کت پشمی است، توصیه می کنیم یک چوب لباسی با عرض مناسب برای لباستان داشته باشید و پس از هر بار استفاده لباس را از آن آویزان و در یک کمد با دمای خنک قرار دهید.
- برای سایر لباس ها حتماً آنها را مرتب تا کنید و از آویزان کردن لباس های پشمی خودداری کنید زیرا این کار باعث از دست رفتن فرم اولیه آنها خواهد شد.

برای خرید انواع لباس زنانه میتوانید، از فروشگاه لباس زنانه دیزی بست اقدام نمائید.

طریقه مراقبت و شستشو از لباس های پشمی

چطوری میتونم کمکتون کنم؟