نکته های کاربردی انتخاب کالسکه کودک

خلاصه

مادرانی که برای پیاده ‌روی یا خرید از منزل خارج می‌شوند، به کالسکه ای راحت احتیاج دارند تا نوزاد خود را در آن بخوابانند. نوزادان باید به شکلی در کالسکه قرار بگیرند که صورتشان به سمت شما قرار داشته باشد تا از وجود شما در کنار خود احساس آرامش و اطمینان کنند. پس از مدتی نوزاد شما یاد می گیرد که به تنهایی و یا با کمک شما در کالسکه بنشیند. بدون شک یک کا

۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۱ دي
964بازدید
نکته های کاربردی انتخاب کالسکه کودک

نکته های کاربردی انتخاب کالسکه کودک

مادرانی که برای پیاده ‌روی یا خرید از منزل خارج می‌شوند، به کالسکه ای راحت احتیاج دارند تا نوزاد خود را در آن بخوابانند. نوزادان باید به شکلی در کالسکه قرار بگیرند که صورتشان به سمت شما قرار داشته باشد تا از وجود شما در کنار خود احساس آرامش و اطمینان کنند. پس از مدتی نوزاد شما یاد می گیرد که به تنهایی و یا با کمک شما در کالسکه بنشیند. بدون شک یک کالسکه می‌تواند زندگی شما را آسانتر کند و با انتخاب یک کالسکه مناسب برای هر مرحله از رشد کودک می‌توانید اطمینان حاصل کنید که شما و کودکتان اوقات آرامی را با هم خواهید داشت. خرید یک کالسکه نامناسب بدون آگاهی از گزینه‌های موجود در بازار، نه ‌تنها زندگی کودک و والدین را راحت تر نمی‌کند، بلکه می‌تواند به وسیله‌ای دردسرساز تبدیل شود. در این مطلب شما را با انواع کالسکه ها آشنا کرده و به شما می گوییم که در هنگام خرید یک وسیله حمل و نقل برای کودک خود، به دنبال چه چیزی بوده و چه نکاتی را باید به خاطر داشته باشید.

کالسکه سنتی نوزاد

کالسکه سنتی، مرسوم ‌ترین نوع کالسکه است که از روزهای اول تولد تا چندین سال بعد برای حمل ‌و نقل کودک استفاده می‌شود. بسیاری از این کالسکه‌ ها از قابلیت مانور خوبی برخوردار هستند و در مکان‌ های مختلف ازجمله پیاده‌ روهای شلوغ، خیابان‌های سنگفرش شده، پارک‌ ها یا مسیرهای ناهموار به کار می‌روند. پشتی این نوع کالسکه در بعضی مدل ‌ها می‌تواند تا 180 درجه بخوابد و آن را به یک تختخواب تبدیل کند. بعضی دیگر از مدل‌ها هم از قابلیت تبدیل شدن به صندلی اتومبیل برخوردار هستند. کالسکه سنتی یک سرمایه‌گذاری خوب برای استفاده طولانی‌ مدت است، اما معمولاً نسبت به کالسکه ‌های دسته عصایی یا چتری، وزن بیشتری دارد. بعضی از مدل‌ های آن نیز برای نوزادان زیر 6 ماه مناسب نیستند. پس موقع خرید حتماً به جزئیات و ویژگی ‌های آن دقت کنید.

کالسکه کومبو یا ترکیبی برای نوزاد

ویژگی‌ های این کالسکه را می‌توان مطابق با موقعیت ‌های مختلف و رشد کودک تغییر داد. بعضی از کالسکه ‌های کومبو را می‌توان به‌ عنوان صندلی اتومبیل نیز به کار برد اما بیشتر اوقات این گزینه باید جداگانه همراه با آداپتور خریداری شود. کالسکه کومبو را معمولاً می‌ توان به گهواره و تختخواب نیز تبدیل کرد. بعضی مدل‌های آن ‌هم دارای قابلیت جابجایی دسته یا نشیمنگاه هستند. به ‌این ‌ترتیب، کودک می‌تواند رو به‌ جلو یا روبروی کسی که او را هل می ‌دهد، بنشیند. این نوع کالسکه معمولاً تا 18 کیلوگرم وزن را تحمل می کند؛ بنابراین با بزرگ شدن کودک لازم نیست کالسکه او را تعویض کنید. بعضی از کالسکه‌های کومبو به ‌صورت پکیج چند تکه شامل چهارچوب یا اسکلت، گهواره سبدی، صندلی با قابلیت جابجایی، پمپ باد و فشارسنج برای چرخ‌ها و غیره به فروش می‌رسند اما در بعضی از مدل‌ های دیگر باید هر یک از این تکه‌ها را جداگانه خریداری کرد. این نوع کالسکه معمولاً گران ‌قیمت است.

کالسکه چتری یا دسته عصایی

این نوع کالسکه سبک‌تر از مدل‌های دیگر است و دسته‌ هایی شبیه به دسته چتر دارد. کالسکه چتری برای مسافرت و رفت‌ و آمد در شهر و برای کودکانی که قادر به نشستن هستند، گزینه‌ای مناسب است. همچنین می‌توان آن را به ‌راحتی تا و جا‌ به ‌جا کرد. بعضی از مدل ‌های این کالسکه را می‌توان به‌ عنوان صندلی اتومبیل هم به کاربرد که در این صورت نیاز به آداپتور وجود دارد. سایز کوچک این کالسکه‌ ها معمولاً برای کودکان بزرگتر ناراحتی ایجاد می‌کند؛ به‌ ویژه اگر کودک لباس‌های زمستانی و ضخیم به تن داشته باشد. بعضی از این کالسکه‌ ها فاقد کمک ‌فنر هستند. همچنین ممکن است چرخ‌ های کوچک و پلاستیکی آنها، مانور حرکتی را کم کند. بیشتر این کالسکه ‌ها برای نوزادان کوچکتر از 6 ماه نامناسب هستند.

کالسکه مسافرتی نوزاد

این کالسکه معمولاً سه ‌تکه است و شامل صندلی اتومبیل، پایه صندلی اتومبیل و کالسکه اصلی می‌شود. با استفاده از کالسکه مسافرتی می‌توان بدون ایجاد مزاحمت در خواب کودک او را از اتومبیل به کالسکه یا برعکس جابه‌جا کرد. بعضی از مدل‌های کالسکه مسافرتی با برخورداری از پشتی تاشو به تختخواب هم تبدیل می‌شوند. از معایب کالسکه مسافرتی می‌توان به سایز بزرگ آن اشاره کرد.

صندلی اتومبیل کالسکه‌ای

این نوع صندلی نوزاد که به ‌تازگی وارد بازار شده دارای چهارچوب کامل کالسکه است و می‌توان آن را بطور مستقیم و بدون نیاز به آداپتور، و فقط با تا کردن پایه‌ها، به صندلی اتومبیل تبدیل کرد. از معایب این مدل می‌توان به وزن سنگین و نبود تجهیزات جانبی مثل جیب و سبد وسایل اشاره کرد. استفاده از این نوع کالسکه برای مادرانی که به ‌تازگی سزارین داشته‌اند دشوار است.

چهار چرخ حامل نشیمنگاه

این نوع کالسکه در واقع نوعی چهارچوب بدون صندلی است و می‌تواند صندلی اتومبیل را روی خود جای دهد. وزن آن بسیار سبک است و معمولاً مدل ‌های مختلفی از صندلی ‌ها و کریرهای نوزاد را روی خود جای می‌دهد. با استفاده از این مدل می‌توان بدون ایجاد مزاحمت در خواب کودک، او را جابه‌جا کرد. بیشتر مدل‌های این کالسکه دارای یک بند محافظ هستند که باید روی صندلی اتومبیل بسته شود. این نوع کالسکه معمولاً با گذر کودک از سن صندلی اتومبیل، دیگر قابل‌ استفاده نیست و باید تعویض شود.

کالسکه برای نوزادان دو قلو

این نوع کالسکه از دو صندلی کنار هم یا پشت سر هم و یک چهارچوب تشکیل‌ شده است. اگر قد و وزن هر دو کودک تقریباً یکسان باشد، مانور دادن با این کالسکه آسان‌تر می‌شود. در غیر این صورت کالسکه‌هایی که از دو صندلی کنار هم تشکیل ‌شده‌اند معمولاً ضمن حرکت به سمت کودک با وزن بیشتر منحرف می‌شوند. این نوع کالسکه همچنین در عبور از درب خانه، فروشگاه و یا آسانسور می‌تواند مشکل‌ساز شود. کالسکه‌ هایی که از دو صندلی پشت سر هم تشکیل ‌شده‌اند هم معمولاً از قابلیت تا شدن پشتی برای صندلی جلویی برخوردار نیستند. در بعضی مدل‌ ها می‌توان صندلی‌ ها را روبه‌روی هم قرارداد تا کودکان یکدیگر را ببینند. در بعضی مدل ‌ها هم صندلی پشتی بالاتر است تا کودک پشتی بتواند جلو را مشاهده کند. این نوع کالسکه معمولاً از قابلیت تبدیل به صندلی اتومبیل هم برخوردار است. از معایب این مدل می‌توان به سنگین بودن و عبور و مرور دشوارتر در نواحی ناهموار اشاره کرد. در بعضی مدل‌ ها نیز جای پای کافی برای کودک در صندلی پشتی وجود ندارد.

کالسکه ورزشی نوزاد

این نوع کالسکه دارای سه چرخ بادی بزرگ است و استفاده از آن به مادران ورزشکار توصیه می‌شود. چرخ جلو در این کالسکه می‌تواند ثابت یا دارای قابلیت چرخش به چپ و راست باشد. ثابت نگه‌ داشتن چرخ جلو از انحراف کالسکه به چپ و راست در زمان دویدن و عبور از سطوح ناهموار جلوگیری می‌کند. کالسکه ورزشی معمولاً مجهز به ترمز دستی و ترمز پایی است. این نوع کالسکه دوام بالایی دارد و وزن ‌های بالا را تحمل می‌کند اما بهتر است به‌ عنوان تنها کالسکه کودک انتخاب نشود. همچنین سایز بزرگ و وزن سنگینی دارد و ممکن است در صندوق اتومبیل جا نگیرد. علاوه بر این ‌ها باید به ‌طور مرتب چرخ‌ های آن را از لحاظ باد و فشار بررسی کرد.

کالسکه دوبل

این نوع کالسکه تکی را به ‌راحتی می‌توان با اتصال یک صندلی اضافه به کالسکه دوبل تبدیل کرد. کالسکه دوبل بیشتر برای فرزندان با اختلاف سن مناسب است نه کودکان دو قلو. معمولاً کالسکه اصلی برای کودک بزرگ تر و کالسکه فرعی برای کودک کوچک ‌تر استفاده می‌شود.

 

کالسکه درشکه‌ای

این کالسکه در واقع یک گهواره چرخ‌ دار با ظاهر کلاسیک است. کالسکه درشکه ‌ای فقط برای نوزادان کاربرد دارد و با رشد کودک باید با کالسکه معمولی تعویض شود. از مزایای آن می‌توان به وزن سبک و چرخ‌ های بزرگ و جابه‌جایی آسان اشاره کرد. این کالسکه‌ها معمولاً قیمت بالایی دارند.

تجهیزات اضافی کالسکه

انواع مختلف کالسکه دارای تجهیزات متعدد هستند که اغلب باید جداگانه خریداری شوند. بعضی از این تجهیزات، حمل‌ و نقل کودک را امن‌تر می‌کنند و بعضی دیگر شرایط را برای پدر و مادر آسان‌تر می‌کنند. از جمله این تجهیزات می‌توان به دسته با قابلیت جا به ‌جایی به عقب یا جلو، جای لیوان و بطری، جای کلید و گوشی تلفن، سبد وسایل، اسپیکر و دستگاه پخش موسیقی، تبلت مقابل دید کودک، سایه‌بان، کاور باران، پشه ‌بند و کاور پا در فصل سرما اشاره کرد.

علاوه بر آشنایی با مدل های مختلف کالسکه، هنگام خرید باید مسائل دیگری مثل ایمنی کالسکه کودک و بودجه موجود برای خرید آن را هم مد نظر قرار داد. ایمنی مهمترین عامل خرید یک کالسکه کودک است، قبل از خرید کالسکه پایداری آن را بررسی کنید، کالسکه ای که انتخاب کردید باید یک حفاظ ایمنی داشته باشد، همچنین باید یک ترمز برای نگه داشتن هم داشته باشد، مهمترین نکته این است که مکانیزم کالسکه نباید در دسترس کودک باشد.
همچنین، قبل از اینکه مدل های مختلف کالسکه کودک را ببینید باید بودجه مورد نظر خود را بررسی کنید و در نظر داشته باشید کودک با همان کالسکه رشد خواهد کرد، پس بودجه ای که در نظر می گیرید به گونه ای باشد که ارزش آن را برای سال ها داشته باشد.

 

 

https://mamanam.com/select-layette/195-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8-%DA%A9%D8%A7%D9%84%D8%B3%DA%A9%D9%87-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A8-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9?

https://niniland-shop.com/%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF-%DA%A9%D8%A7%D9%84%D8%B3%DA%A9%D9%87-%D9%86%D9%88%D8%B2%D8%A7%D8%AF

 

 

نکته های کاربردی انتخاب کالسکه کودک

چطوری میتونم کمکتون کنم؟