چه پوششی برای محیط کار مناسب تر است؟

خلاصه

همه می دانیم که انتخاب لباس تأثیر قابل ‌توجهی در افزایش اقتدار شما در محل کار دارد. بسیاری از افراد شاغل نمی‌ دانند چه لباسی مناسب کار است و چه لباسی را نباید در محیط رسمی کار پوشید. لباس مناسب محل کار برای خانم ‌ها موضوعی است که به احتمال زیاد حداقل در روزهای آغاز شروع کار بیرون از منزل، ذهن بسیاری از این قشر کارمند را درگیر خود می‌ سازد. بسیاری ا

۱۳۹۹ يکشنبه ۹ آذر
1638بازدید
چه پوششی برای محیط کار مناسب تر است؟

چه پوششی برای محیط کار مناسب تر است؟

همه می دانیم که انتخاب لباس تأثیر قابل ‌توجهی در افزایش اقتدار شما در محل کار دارد. بسیاری از افراد شاغل نمی‌ دانند چه لباسی مناسب کار است و چه لباسی را نباید در محیط رسمی کار پوشید. لباس زنانه مناسب محل کار، ‌موضوعی است که به احتمال زیاد حداقل در روزهای آغاز شروع کار بیرون از منزل، ذهن بسیاری از این قشر کارمند را درگیر خود می‌ سازد. بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند در هر جمعی که قرار می‌گیرند، ظاهری آراسته و مناسب داشته باشند و این امر شاید در مورد خانم‌ ها مصداق بیشتری داشته باشد، چرا که پوشاک خانم‌ ها هم از اجزای بیشتری تشکیل شده و هم قابلیت تنوع ‌بخشی بیشتری دارد. اما نکته ‌ای که باید به آن توجه کرد این است که هر جمعی پوشش خاص خود را می‌طلبد و استفاده از عناصر نامناسب در این مورد می‌تواند دید سایر افراد را نسبت به فرد خدشه ‌دار نموده و باعث شکل‌گیری تصوری اشتباه در ذهن آنان شود. چنین مشکلی خصوصاً اگر در محیط کار پیش بیاید، می‌تواند حتی موقعیت کاری خانم ‌ها را با مشکل مواجه سازد. طبق بررسی ‌های انجام شده حدود ۵۵ درصد از محیط های کاری از یک آیین نامه پوششی استفاده می کنند، یعنی تمایل دارند تمام کارمندانشان با یک پوشش هماهنگ در محیط کار خود حاضر شوند.
در نتیجه، پوشیدن لباس مناسب برای محل کار می تواند یکی از دغدغه های مهم زندگی ما باشد، اما قوانین ساده ای وجود دارد که می‌توانیم با استفاده از آنها بهترین لباس را برای استفاده در محل کار انتخاب کنیم.

 

استفاده از رنگ های تیره برای پوشش محیط کار

در محیط ‌های رسمی و اداری ‌تر، انتخاب رنگ‌ های تیره ریسک پایینی دارد و بطور ناخودآگاه باعث می شود که افرادی که شما را نمی شناسند هم به شما احترام بگذارند. بنابراین می ‌توانید با انتخاب رنگ‌ های تیره به همکاران و مراجعان ثابت کنید آدم خودخواهی نیستید و به آنها و تصمیم ‌گیری‌ هایشان احترام می‌گذارید. پوشیدن یک مانتو یا پالتوی زنانه رنگی، خوشحالی شما در زندگی را نشان می‌دهد ولی خیلی لازم نیست این خوشحالی را در محل کار نشان دهید. پوشیدن این رنگ ‌ها در محیط کار تنها تلاش برای جلب‌ توجه محسوب می‌شود، پس رنگ ‌های تیره مثل مشکی، سورمه‌ ای، دودی، خاکستری و قهوه ‌ای را برای محیط کارتان در نظر بگیرید. اندازه مانتو یا کت هم نباید بیشتر از دو انگشت بالای زانو باشد.
البته این سخن به این معنا نیست که محیط کاری باید پر از کارکنانی باشد که تماماً لباس ‌هایی تیره‌ رنگ پوشیده ‌اند. چنین امری نه‌ تنها باعث دلزدگی خود فرد می‌شود، بلکه مراجعان را نیز به ‌صورت ناخودآگاه دچار احساسات منفی می‌کند. پیشنهاد ما این است که با استفاده از ترفندهایی به این رنگ‌ های تیره طراوت و درخشندگی ببخشید. به‌عنوان مثال می‌توان مانتوهایی را انتخاب کرد که اگرچه رنگ غالب در آن‌ها تیره است اما در آنها از رنگ‌ های روشن متناسبی در قسمت ‌هایی مثل سر آستین، لبه‌ جیب‌ها و حتی روی قسمت اصلی مانتو به یک شکل هندسی مناسب، استفاده شده باشد.

 نکات مربوط به فرم مانتو برای محیط کار

شاید آن‌ چه مهم ‌تر از رنگ لباس است، فرم آن باشد. مانتوهای زنانه تنگ و کوتاه به‌ هیچ عنوان مناسب محیط کاری نیستند. شاید برای برخی افراد این مانتوها زیبا و جذاب باشند، اما به هر حال این فرم مانتوها مناسب محیط کار نیستند. از طرفی مانتوهای خیلی گشاد و بلند هم آن‌چنان برای محیط کار مناسب نیستند، چرا که آزادی حرکت را از فرد می‌گیرند و به علت وزن زیاد در طول ساعات کاری نسبتاً طولانی او را خسته می‌کنند. در مجموع می‌توان گفت که یک مانتوی متوسط از نظر قد و متوسط از نظر میزان تنگی و گشادی برای محیط کار بهترین انتخاب است.

شلوار مناسب محل کار

در مورد انتخاب شلوار نیز همان قاعده‌ سادگی فرم مصداق دارد. عموم افراد شلوار جین را شلواری غیر رسمی می ‌دانند و آن را برای محیط کار نمی ‌پسندند. در حقیقت هم این نوع شلوار حالتی رسمی ندارد و بهتر است در محیط کار استفاده نشود. استفاده از یک شلوار پارچه ‌ای با رنگ و فرمی متناسب و هماهنگ با مانتو بهترین گزینه ممکن است.

 

انتخاب کیف مناسب برای محیط کار

دست گرفتن یک کیف زنانه رنگی یا یک کیف کتابی صرفاً نشانه بی‌ سلیقگی شما برای انتخاب لباس در محیط کار است؛ چون چنین کیفی مناسب یک مهمانی یا پیاده ‌روی در یک صبح تعطیل است. کیفی که برای محل کار به دست می‌گیرید، باید جادار و ساده باشد و اگر لپ تاپ همراه خود می ‌برید، حتماً از کیف لپ‌تاپ کمک بگیرید و بقیه وسایل‌تان را هم در همان کیف بگذارید چون حمل چند کیف باعث شلخته نشان دادن شما می‌شود.

پوشیدن کفش متناسب محیط کار

کسی از شما که ساعات طولانی در محل کار هستید و مدت طولانی کفش به پا دارید، توقع ندارد از کفش‌های رسمی سخت استفاده کنید. در محیط ‌های اداری و تجاری از پوشیدن کفش‌های زنانه پاشنه بلند جداً خودداری کنید. اما کفش شما باید رسمیت لازم را هم داشته باشد تا نه سر و صدایی داشته باشد و نه شما را که مشغول کار و فعالت هستید، آزار دهد.
از پوشیدن صندل و کفش‌ های فانتزی در هر شکل و رنگی خودداری کنید، پس لطفاً تصمیم نگیرید در هوای گرم تابستان، با صندل به محیط کارتان بروید. صندل، کفش راحت و دم ‌دستی است که در هوای گرم انتخاب مطلوبی است، اما توصیه می‌کنیم در محیط‌ های خانوادگی و کنار دریا مورد استفاده قرار گیرد. محیط کار تفاوت زیادی با این محیط ‌ها دارد و مناسب یک خانم باهوش نیست که با یک مدل لباس، در هر دو محیط ظاهر شود. کفش های پاشنه دار جلو بسته با رنگ های خاکستری و مشکی دودی یا قهوه ای نیز بهترین انتخاب هستند و بهتر است از جوراب‌ هایی با رنگ تیره استفاده کنید. در ضمن بهتر است جنس کفش به‌ گونه ‌ای باشد که به ‌راحتی قابل واکس زدن باشد، تا در صورت کم بودن فرصت مجبور نباشید با کفش ‌های واکس نخورده سر کار بروید.

پوشیدن شال و روسری ساده برای محیط کار

در بیشتر محیط‌ های اداری خانم‌ های ایرانی مقنعه سر می‌کنند اما اگر محیط کار شما به گونه‌ ای است که می‌توانید روسری یا شال سر کنید، بهتر است از شال و روسری مشکی، قهوه‌ ای، سورمه ‌ای و خاکستری استفاده کنید. لطفاً سراغ شال‌ های گلدار و روسری ‌هایی با رنگ‌ های تند و شلوغ نروید. علاوه بر این، یکی از اقداماتی که می ‌توان با استفاده از آن تیرگی لباس ‌های محیط کار را متعادل کرد، استفاده از رنگ‌ های روشن روی روسری یا مقنعه است. روسری‌ های تیره‌ رنگی که با رنگ و طرحی مناسب تعدیل رنگ شده ‌اند، می‌توانند از تیرگی یکدست لباس محیط کار شما جلوگیری کنند و گذشته از این به دلیل اینکه روسری و مقنعه نزدیک به صورت شما هستند، از تیرگی چهره‌ شما هم می‌کاهند.

 

عدم استفاده از زیورآلات در محیط کار

این روزها شاید مدل ‌های متفاوتی از زیورآلات براق و پرنگین در بازار موجود باشند ولی شما نباید با آنها در محل کار خود حاضر شوید. شما به محیط کار می ‌روید تا درآمد داشته باشید و کار یاد بگیرید، برای هیچ کدام از این ها نیازی به گردنبند و دستبند یا انگشتر نیست. استفاده از این زیورآلات جدیت شما را زیر سؤال می‌برد و به‌ نظر می ‌رسد قصد شرکت در یک مهمانی را دارید. همچنین در انتخاب ساعت هم این نکات را مد نظر قرار دهید و بهتر است در محل کار نمونه کلاسیک آن را روی دست داشته باشید.

سرانجام بد نیست به این نکته اشاره داشته باشیم که یکی از فاکتورهای مهم در مورد انتخاب لباس مناسب محل کار برای خانم‌ ها مرتب بودن آنهاست. لباس‌ هایی که برای محیط کار انتخاب می‌کنید هر چقدر هم که صحیح انتخاب شده باشند، درصورتی که کثیف، چروک، خاکی و نامرتب باشند، نامناسب جلوه می‌کنند. پس بهتر است علاوه بر موارد بالا به مرتب ‌بودن لباس و خصوصاً چروک ‌نبودن آن نیز توجه زیادی داشته باشید.

 

 

 

چه پوششی برای محیط کار مناسب تر است؟

چطوری میتونم کمکتون کنم؟