کفش خوب چه ویژگی هایی دارد؟

خلاصه

همانطور که همه ما می دانیم، سلامت پا به حدی اهمیت دارد که از آن با عنوان قلب دوم نام برده می شود. برای مراقبت اصولی از پاها باید قبل از هر کاری کفش های مناسب و خوبی انتخاب کرد. استفاده از کفش های پاشنه بلند و نامناسب ممکن است برای بدن عوارض مختلفی به همراه داشته باشد، با انتخاب کفش خوب می توانید از وقوع بسیاری از مشکلات پیشگیری نمایید. همچنین می تو

۱۴۰۰ چهارشنبه ۲۸ مهر
876بازدید
کفش خوب چه ویژگی هایی دارد؟

 

همانطور که همه ما می دانیم، سلامت پا به حدی اهمیت دارد که از آن با عنوان قلب دوم نام برده می شود. برای مراقبت اصولی از پاها باید قبل از هر کاری کفش های مناسب و خوبی انتخاب کرد. استفاده از کفش های پاشنه بلند و نامناسب ممکن است برای بدن عوارض مختلفی به همراه داشته باشد، با انتخاب کفش خوب می توانید از وقوع بسیاری از مشکلات پیشگیری نمایید. همچنین می توان با انتخاب درست کفش زنانه برخی از مشکلاتی که در پا وجود دارند را برطرف نمود. برای انتخاب کفش ایده آل روش های مختلفی وجود دارد. در این مطلب دیزی بست به معرفی ویژگی های مهم برای انتخاب کفش مناسب می پردازیم تا بتوانید علاوه بر انتخاب یک کفش ارزان، کیفیت آن را هم مدنظر داشته باشید.

استحکام کفی کفش


کفش مناسب باید دارای استحکام کافی باشد تا بتواند شوک وارده به کف پا را جذب کند. در حالت کلی میزان نیرویی که در حال حرکت از زمین و کف پا به بدن انتقال پیدا می کند حدود دو برابر وزن بدن است. این نیرو در زمان دویدن چیزی حدود ده برابر وزن بدن را به اندام ها انتقال می دهد. کفی کفش نقش بسیار مهمی در انتقال و پخش نیرو از زمین به کف پاها و بدن دارد و باید کفشی را انتخاب کنید که دارای کفی مستحکمی باشد. کفی کفش باید با کف پا و قوس آن متناسب بوده و همچنین سبک، ضخیم و جاذب ضربه به ویژه در قسمت پاشنه ها باشد. کف بیرونی کفش هم باید تا حدودی کوژ باشد تا وسط کفش پایین تر از دو انحنای آن قرار گیرد.


رویه کفش


کفش زنانه خوب باید دارای رویه ای انعطاف پذیر و نرم باشد و بهتر است که از جنس چرم باشد تا سرما و گرما را به خوبی به پاها انتقال دهد و از عرق کردن پا جلوگیری کند. در حالت کلی رویه باید به نفس کشیدن پا کمک کند.

 

پاشنه مناسب کفش


از دیگر ویژگی های یک کفش خوب داشتن پاشنه مناسب می باشد. پاشنه های چوبی یا از جنس ام دی اف نامناسب بوده و پیشنهاد نمی شوند. این جنس در پاشنه باعث آزار به پا و ایجاد درد در پاها می شود. استفاده از کفش با پاشنه هایی که دارای خاصیت ارتجاعی باشند، مناسب بوده و به هیچ عنوان کف پا و پاشنه ها را اذیت نمی کند. اندازه پاشنه کفش بسیار مهم است زیرا هم پاشنه بلند و هم پاشنه خیلی کم برای پا مضر می باشد. بهترین ارتفاع پاشنه از 5/1 تا ۴ سانتی متر می باشد.

 

سایز و اندازه کفش


یک کفش زنانه ایده آل باید کاملاً اندازه پاها و نه تنگ و نه گشاد باشد. کفش تنگ باعث مختل شدن خون رسانی به پاها شده و به پا فشار وارد می کند و باعث زخم شدن پا می شود. گشاد بودن کفش نیز باعث ساییدگی و اختلال در انتقال نیرو خواهد شد. پس در زمان تهیه کفش مراقب باشید کفش بزرگتر یا کوچکتر خریداری نکنید. بهترین زمان برای خرید کفش با سایز مناسب آخر روز می باشد.
در قسمت جلویی کفش باید فضای مناسب برای انگشتان وجود داشته باشد، انگشتان باید در فضایی باشند که نه خیلی روی هم فشرده شوند و نه خیلی فضای زیادی داشته باشند.

پنجه کفش


پنجه کفش یکی از مهمترین قسمت های آن است. زمانی که عرض یا ارتفاع پنجه کفش کم است مشکلات زیادی مثل انگشت چکشی، میخچه و هالوکس والگوس به وجود می آید. انگشتان باید آنقدر فضا داشته باشند که کمی از هم باز شده و بالا و پایین بروند. از کفش هایی که داری پنجه نوک تیز هستند استفاده نکنید و در عوض به سراغ کفش هایی با پنجه گرد بروید.

 

کفی مناسب کفش


در خرید کفش سعی نمایید تا کفشی که دارای کفی قابل تعویض است را انتخاب نمایید. با تعویض کفی می توانید اندازه و حجم کفش خود را در صورت نیاز تغییر دهید. مثلاً در صورت ورم کردن پاها می توانید موقتاً کفی را بردارید و کفی ساده ای را جایگزین کنید. همچنین در زمان عرق کردن و نمدار شدن کفی به راحتی می توانید آن را تعویض کرده و از بیماری های قارچی جلوگیری نمایید.

 

پشتی سفت و محکم


از دیگر ویژگی های یک کفش خوب داشتن پشتی سفت و محکم می باشد. پشتی قسمتی از کفش است که در پشت پاشنه پا قرار دارد. در زمان خرید با دست به قسمت پشتی فشار وارد نمایید اگر فرو نرفت پشتی مناسب و محکمی می باشد.

 

کف داخلی کفش


یک کفش مناسب باید دارای کف داخلی قوس دار باشد. قوس هایی که با پا هماهنگ باشند. در این نوع کفش وزن بدن به طور متعادل بر تمام سطح کفش پخش شده و پا احساس راحتی دارد. مهمترین قوس در کف پا، قوس طولی آن می باشد. کف داخلی کفش باید در قسمت میانی و داخلی کمی برجسته تر از سایر قسمت ها باشد.

 

سطح داخلی یکنواخت


در زمان دست کشیدن به سطح داخلی کفش باید یکنواختی آن را متوجه شوید. وجود سطوح یکنواخت و صاف و قوس های نرم در داخل کفش باعث آسیب کمتر به پاها می شود. در زمان خرید کفش به جنس آن توجه کنید. کفش های چرمی انتخاب بسیار مناسبی برای شما خواهند بود.

 

قسمت یقه و زبانی کفش


یقه کفش قسمتی از آن است که اطراف مچ پا را در بر می گیرد و زبانی برگه ای است که در قسمت جلوی کفش و زیر بندها قرار دارد. این قسمت های کفش باید دارای پدها و بالشتک های نرم باشند تا به پا آسیب کمتری وارد شود.

توصیه های مهم در زمان خرید کفش زنانه


با اندازه گرفتن طول و عرض پا می توانید کفش مناسب تری را خریداری نمایید. بهتر است از فروشنده بخواهید تا این کار را برای شما انجام دهد.
- بهترین زمان خرید کفش شب است، زیرا پاها در بزرگترین حالت خود هستند.
- در برخی موارد یک پا کوچک تر از دیگری است و شما باید کفش اندازه پای بزرگتر را انتخاب کنید.
- به دنبال کفش مناسب برای خود باشید و خیلی به فکر ظاهر کفش ها نباشید. برخی از کفش ها با ظاهر فوق العاده اصلاً راحت نیستند.
- باید فاصله کمی بین نوک بلندترین انگشت پا و انتهای کفش وجود داشته باشد.
- کفش را با جوراب مناسب آن پا بزنید.
- کفش هایی که دارای قلاب، نوار و یا یک مکانیسم بندی هستند از قوس پا بیشتر مراقبت می کنند.
- از ویژگی های مهم یک کفش خوب انتقال راحتی و حس خوب در شما از همان لحظه اولی است که آن را پا می زنید.
- در صورت مشکل کمر درد و یا پا درد و یا دردهای دیگر در ناحیه پاها حتماً از کفش های طبی استفاده کنید تا سلامت سابق به شما بازگردد.
- يک کفش خوب بايد تهويه مناسبي داشته باشد زيرا در صورتي که داراي تهويه نامناسب باشد سبب رشد ميکروب‌ های مختلف در پا و ايجاد بوي بد و زخم مي‌شود.

 

انتخاب کفش راحت يا شيک؟


دختر خانم‌ ها از کودکي به دنبال کفش ‌هاي پاشنه بلند هستند و اين موضوع تا بزرگ ‌تر شدن آنها ادامه دارد. اکثر خانم‌ ها براي اينکه در يک مهماني شيک و متفاوت باشند کفش ‌هاي خاص و پاشنه دار را انتخاب مي‌کنند. به خاطر داشته باشيد در دنياي امروز مد و لباس، کافي است در لباسي که مي ‌پوشيد يا کفشي که به پا داريد احساس راحتي کنيد تا آدم جذاب تر با استايلي متفاوت به نظر برسيد.

 

کفش پياده روي زنانه


کفش ‌هاي پياده روي داراي برخي ويژگي‌ ها هستند که کفش ‌هاي ديگر ندارند. پوشيدن کفش‌ هاي مخصوص پياده روي که راحت و متناسب با پاهاي شما باشد مي ‌تواند از آسيب ‌هايي مانند تاول و پينه جلوگيري کند. يک کفش مخصوص پياده روي نيز بايد داراي وزن نسبتاً پایین باشد و ضربه ‌پذيري مناسبي داشته باشد.

 

 

دیگر مطالب مرتبط به خرید اینترنتی از مزون لباس

رنگ های پاییزی برای یک تیپ پاییزی
نکاتی در مورد انتخاب بوت یا چکمه
فرق شومیز با بلوز و تونیک چیست؟

 

کفش خوب چه ویژگی هایی دارد؟

الهه عزیزی

کارشناس تولید محتوا
چطوری میتونم کمکتون کنم؟